info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

 

התחדשות עירונית

רבי קומות מרשימים לצד מבנים ישנים ומתפוררים הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהתמונה האורבנית בישראל, כאשר מגדלי מגורים מפוארים המגרדים את קו השמים של ערים ברחבי הארץ מתמזגים באופן פרדוכסלי למדי עם בנייני דירות מתקלפים והניגוד ביניהם מייצג, יותר מכל, את הפערים הסוציו אקונומיים בארצנו. אבל אם עד לפני שנים לא רבות דיירי בתים ישנים שמצבם הפיננסי לא אפשר רכישת נכס הולם היו נאלצים להתגורר בבניין שראה ימים יפים יותר ולהתפשר עם חוויית מגורים גרועה מכל בחינה, הרי שכיום, במידה והמבנה בו הם מתגוררים עומד בקריטריונים המתאימים, הם עשויים להיות זכאים לדירה חדשה ונוצצת בבניין חדש ומרשים. ובניגוד לבעלי ההון אשר רכשו בכספם המלא את דירתם המפוארת, הרי שהזכאים לדיור במסגרת התחדשות העירונית לא נדרשים להוציא מכיסם אפילו שקל.

 

התחדשות עירונית – איך זה עובד?

תכנית התחדשות עירונית, או בעגה המקובלת – פינוי בינוי, מבקשת לתת מענה לצפיפות האוכלוסין בערים ולנצל את השטח הקיים לבנייה לגובה מבלי לפגוע בריאות הירוקות האחרונות שנותרו לפליטה בערים הגדולות. התכנית התקבלה בשנת 1998 ועיקרה מתן אפשרות חוקית להריסת מבני מגורים על ידי יזמים שיקימו במקומם בניינים חדשים ויעניקו לבעלי הדירות דירות חדשות. זכות לבניית יחידות דיור נוספות ניתנת ליזמים אשר יוכלו למכור את יחידות הדיור, ובכך, להפוך את הפרויקט לרווחי גם בעבורם.

תוספת סעיף בשנת 2002 אף מאפשרת לממשלה להכריז על אזורים מסוימים כמתחמי פינוי בינוי, תוך הריסת כלל המבנים במתחם ובנייתו מחדש לגובה, עם יותר שטחים ירוקים ועם זכויות בנייה שייטיבו באופן משמעותי ביותר עם בעלי הדירות.

במהלך ביצוע פרויקט במסגרת פינוי בינוי, הדיירים מפונים מהבניין ועוברים להתגורר בשכירות בדיור חלופי, כאשר עלויות ההעברה והשכירות משולמות בידי היזם העומד מאחורי הפרויקט.

בינוי – פינוי

תכנית ההתחדשות העירונית ידועה אמנם, כתכנית פינוי בינוי, אך, למען האמת, קיימת וריאציה נוחה ומועדפת יותר, במסגרתה היזם מקבל את אישור הרשויות להקים בניין חדש בקרבת מקום ועם סיום בנייתו דיירי הבניין הראשון שדירותיו מיועדות להריסה עוברים להתגורר בבניין החדש ומפנים את דירותיהם המיועדות להריסה. לאחר שבניין המגורים הראשון ייהרס ויוקם מחדש, יועברו אליו דיירי הבניין השני המיועד להריסה וכן הלאה. באופן זה, תקופת הביניים במהלכה היו אמורים הדיירים להתגורר בשכירות הופכת למיותרת והחיסכון בעלויות השכירות ובאי הנוחות הנלווית אליה הינו ניכר.

מהו האינטרס של הדיירים בפרויקט פינוי בינוי?

דירה חדשה לחלוטין ששוויה עולה באופן ניכר על שוויה המקורי ואפילו כפול ממנו במקרים מסוימים, הופכת את תכנית פינוי בינוי למשאת נפשם של רבים. זאת ועוד, הבניין החדש עומד בכל תקני הבטיחות הנדרשים כנגד רעידת אדמה וסיכונים אחרים וכולל ממ"ד לכל דירה. מעבר לכך, הדיירים נהנים מפיתוח סביבתי נרחב כמו מרכזי קניות חדשים, גינות ציבורית ואזורים ציבוריים אחרים המשפרים ללא היכר את איכות חייהם של הדיירים.

מנגד, ההליך איננו נטול סיכונים. עובדה זו גורמת לרבים וטובים לוותר על חלום הדירה החדשה ולהיוותר עם קורת הגג המיושנת שלהם, וזאת, מתוך חשש כי במהלך ההליך המורכב מכל בחינה עלולים להתגלע קשיים שיתקעו את גלגלי הפרויקט ויותירו אותם ללא דירה משלהם.

מדוע חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין התחדשות עירונית?

למזעור הסיכונים הכרוכים בפרויקט פינוי בינוי, חשוב ביותר לשכור את שירותיו של עורך דין התחדשות עירונית אשר יגן על דיירי המתחם באמצעות דרישת ביטחונות וערבויות מקסימליים מצד היזם וילווה את המשא ומתן מול היזם במקצועיות ובנחישות, כשהוא מסייע לדיירים לדרוש מהיזם את התמורה האופטימלית לדירתם ומבטח אותם מבחינה משפטית לכל אורך הדרך.

גם מן ההיבט היזמי, ליווי משפטי הולם הוא חובה מכל בחינה, שכן ההליך כולו, מנקודת הפתיחה ועד לסופו, מזמן מהמורות חוקיות רבות אשר התנהלות לקויה מולן עלולה להוביל את הפרויקט לכישלונו.

למומחי משרדנו ניסיון רב בליווי הליכי התחדשות עירונית. נשמח ללוות גם אתכם במקצועיות וביעילות ולהגן על האינטרסים שלכם במקצועיות ללא פשרות!
אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא - לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!