info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

סיווג נכסים

תחשיב גובה הארנונה נשען על שלושה פרמטרים עיקריים: שטח הנכס, סיווגו ותת הסיווג שלו. לסיווג ולתת הסיווג השפעה רבה על גובה חיוב הארנונה, ועל כן, חשוב לבדוק את האפשרות להפחתת חיוב הארנונה באמצעות בחינה מעמיקה של הסיווגים תחתיהם הוא מוגדר ולנסות לשנותם, במידת האפשר, בליווי מקצועי של עורך דין לסיווג נכסים שמאחוריו ניסיון רב בתחום.

 

כיצד מחושב תעריף הארנונה?

גובה הארנונה מבוסס, כאמור, על שלושה מרכיבים עיקריים שהם שטחו, סיווגו ותת הסיווג שלו. בסיס חיוב הארנונה מתייחס לשטחו של הנכס, ולאחר מכן, הנכס מסווג (משרד / בנק / מלון / קניון / דירת מגורים וכדומה) ולרוב אף זוכה לתת סיווג (כמו חלוקה פנימית לאזורים / שכונות בתוך הערים). היות וכל אחת מהרשויות המקומיות מתנהלת באופן עצמאי למדי בתחום מיסוי הארנונה, הרי שאופן מדידת השטח (ברוטו / נטו), הסיווגים ותתי הסיווגים עשויים להשתנות מרשות מקומית אחת לאחרת.

 

סיווג הנכס

במטרה למצות את המקסימום מתשלומי הארנונה, הרשויות המקומיות השונות מסווגות את הנכסים למגוון סוגים ומייעדות תעריף נפרד לכל סיווג. לרוב, את התעריף הגבוה ביותר בזירה העסקית ישלמו משרדים, בעוד בתי מלאכה ומפעלים ייהנו מחיוב מופחת באופן משמעותי שמטרתו לעודד ולקדם יוזמות בתעשייה. זאת ועוד, עיריות המעוניינות להגדיל את רווחיהן מתשלומי הארנונה ואינן יכולות לשנות את סיווגו של עסק כזה או אחר, נוטות לפצלו באופן מלאכותי ולגבות תעריף ארנונה שונה לכל חלק בעסק בהתאם לשימושו.

 

תתי סיווג

תתי הסיווג מאפשרים לעיריות לאזן את הפערים בין תעריפי הארנונה בשכונות השונות בעיר, כאשר נכס הממוקם בשכונה הנחשבת ליוקרתית יותר יחויב בתעריף ארנונה גבוה יותר בהשוואה לזה הנגבה בשכונות יוקרתיות פחות. זאת ועוד, נהוג להתייחס לסוג הבנייה (מבנה אבן / עץ) בתמחור הארנונה.

בפועל, ההבדל בין הסיווגים ותתי הסיווגים השונים עשוי להגיע לאלפי שקלים בשנה, ועל כן, מומלץ ביותר לנסות ולהוזיל את עלויות הארנונה באמצעות בדיקת צו הארנונה וחיפוש אחר התעריף האפשרי הנמוך ביותר שעשוי להתאים לתכלית השימוש בנכס. כך, לדוגמה, בית עסק שסווג כנותן שירותים אך מבצע הליך ייצור כזה או אחר, יוכל לבדוק האם ניתן לשנות את הסיווג ולהכיר בעסק כבית מלאכה או מפעל תעשייה, תוך חיסכון של אלפי שקלים בשנה.

 

פנו לייעוץ מקצועי!

את בחינת תעריף הארנונה ואת הניסיונות להוזלת חיובי הארנונה מומלץ לעשות בליווי משפטי מקצועי של עורך דין לסיווג נכסים שמאחוריו ניסיון רב בתחום ואשר יוכל להמליץ על הערוצים המתאימים לפעולה ואף ללוות את הלקוח בפועל לכל אורך הדרך בהתמודדותו מול הרשות המקומית.

הליך הערעור על גובה הארנונה כולל מספר מישורים. השלב ההתחלתי הוא פנייה למנהל הארנונה בתוך 90 יום ממועד קבלת השומה, ובמידה והבקשה תידחה, ניתן להתקדם ולהגיש ערר על החלטת המנהל לוועדת הערר בתוך 30 יום ממועד קבלת התשובה. לאחר מכן, במידה והבקשה נדחתה, ניתן להגיש ערעור מנהלי לבית המשפט המחוזי בתוך 45 יום ממועד דחיית הערר.

 

נשמח לעמוד לשירותכם!

אנו מתמחים בהפחתת שומת מיסוי הארנונה של עסקים שונים, תוך בחינה מחודשת של שטח העסק ושל סיווגו כפי שהוגדרו על ידי הרשות המקומית ומעמידים לרשות לקוחותינו מעטפת שירותים כוללת ומקיפה המציעה ליווי מקצועי צמוד בכל שלב, לרבות הגשת השגה על חיוב הארנונה והגשת ערר ועתירה במידת הצורך, וזאת, תוך חתירה נחושה ובלתי מתפשרת להגדרה מחודשת של שומת הארנונה לטובת הלקוח.

מאחורינו ניסיון רב בשינוי שומת הארנונה ללקוחות עסקיים, בהפחתת חובות ארנונה קיימים בדרך של פשרה ובייצוג עסקים שחויבו בארנונה רטרואקטיבית למספר שנים. זאת ועוד, אנו מייצגים בעלי נכסים עסקיים המיועדים למכירה או להשכרה ואשר משולמים בגינם תשלומי ארנונה למרות היותם ריקים. במקרים אלה, אנו פועלים לקבלת פטור מתשלום ארנונה לתקופת הביניים שעד למכירת / להשכרת הנכס, תוך חיסכון רב לבעליו.

שירותינו מיועדים ללקוחות עסקיים מכלל התחומים, לרבות בתי תוכנה, בתי מלאכה מכל ענפי התעשייה המשתרעים על פני שטחים נרחבים, מתחמי שטחים טכניים מגוונים לרבות שטחים בתחום החשמל, הסלולר ועוד, מחסנים גדולים המשתרעים על פני שטחי ענק כמו מרכזים לוגיסטיים ואחרים, מכבסות תעשייתיות, בתי אבות ומוסדות סיעודיים, בתי חולים, קופות חולים ומרפאות, בתי מלון ששטחי המטבחים והמכבסה שבתחומיהם עשויים להשפיע על גובה חיוב הארנונה, אולמות אירועים ומסעדות שסיווג המטבחים, מחסני חומרי הגלם וחדרי הקירור שבתחומם נבחן מחדש במטרה להוזיל את עלויות הארנונה, בתי עסקים הממוקמים בקו החוף ואינם פעילים בעונת החורף, מלונות דירות מגורים ברצועת החוף, אולמות מופעים והופעות חיות, אולמות ריקודים ודיסקוטקים, מוזיאונים, בנייני משרדים ריקים, מכללות ואוניברסיטאות הכוללות מעונות, מוסדות דת כמו בתי כנסת, מתקנים לטיהור מים, אולפני הקלטה ועריכה של שמע ווידאו ועוד. זאת ועוד, אנו מספקים את שירותינו לבעלי נכסים סגורים ובלתי פעילים ולבעלי נכסים הרוסים.

 

בדיקה ראשונית חינם ללא התחייבות מצד הלקוח וגביית שכר טרחה רק במידה והצלחנו להוזיל את עלויות הארנונה שלכם!





אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא - לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!