info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

מיסוי מוניציפלי

מיסוי מוניציפלי הינו מס שמטילה הרשות המקומית על תושביה לצורך מימון פעילותה. המיסוי המוניציפלי בא לידי ביטוי בשני מישורים במקביל. הראשון, הוא הארנונה המשמשת את הרשות המקומית לצורך מימון פעילותה השוטפת, והשני הוא היטל פיתוח, המיועד למימון הקמת התשתיות המקומיות כמו סלילת מדרכות וכבישים, תשתיות לתיעול מי גשמים ועוד. אגרות אחרות הן אגרות פינוי אשפה, שילוט ועוד.

 

ארנונה

המס שמשיתה הרשות המקומית על נכסים הממוקמים בתחומיה נקרא ארנונה והוא מושת על המחזיק בנכס בפועל, בין אם הוא בעל הנכס ובין אם הוא שוכר אותו. גובה חיוב הארנונה נקבע באמצעות מדידת שטח הנכס ובאמצעות סיווגו, אם כי לכל רשות מקומית קריטריונים שונים משלה המנחים אותה בביצוע המדידה ובקביעת השטח לחיוב. חשוב לדעת, כי לסיווג העסק כפי שנקבע על ידי הרשות המקומית משמעות רבה בנוגע לגובה החיוב הסופי, שכן עסקים המסווגים כמפעלים וכבתי מלאכה נהנים מחיוב מופחת בהשוואה לעסקים המסווגים כנותני שירותים או כמשרדים והפער הכספי בין שני הסיווגים עשוי להיות מהותי.

בדיקה מקצועית של חיוב הארנונה תוך בחינת השטח המחויב בארנונה ותוך בחינת הסיווג שנקבע לו, עשויה להוביל לחיסכון משמעותי בהוצאות העסק, ועל כן, מומלץ לשכור את שירותיו המקצועיים של עורך דין מיסוי מוניציפלי אשר יבדוק את חיוב הארנונה שלכם, ובמידת האפשר, ילווה אתכם בהגשת השגה על חיוב הארנונה, בין אם מדובר בהשגה על סיווג העסק ובין אם מדובר בהשגה על שטחו. השגה על חיוב הארנונה ניתן להגיש למנהל הארנונה תוך 90 יום ממועד קבלת השומה. במידה וההשגה תידחה, ילווה אתכם עורך דין מיסוי מוניציפלי בהמשך הדרך, עם הגשת ערר לוועדת הערר, ובמידה וזה יידחה, ילווה אתכם עורך הדין בהגשת ערעור בבית משפט לעניינים מנהליים.

מעבר לכך, חשוב לדעת, כי במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור מתשלום ארנונה למשך תקופת זמן מוגדרת ולחסוך באופן משמעותי בהוצאות המיסוי של הנכס.

פטור מארנונה ייתכן במקרים הבאים:

  • נכס ריק מכל אדם או רכוש (בתנאים ספציפיים).
  • נכס חדש שטרם אוכלס.
  • נכס הרוס לאורך שנים.
  • נכס בהליכי שיפוצים

 

היטלי פיתוח

היטלי הפיתוח מסתכמים בסכומים משמעותיים ביותר, וזו הסיבה לכך שהרשויות המקומיות מעדיפות להטיל אותם על התושבים. במקרים רבים, יידרשו נישומים לשלם היטלי פיתוח בגין בנייה גם על שטחים שכבר שולמו עבורם היטלים אחרים בעבר, כאשר חובת ההוכחה מוטלת על הנישום, שלרוב, חסר את הכלים להתמודד עם הדרישה. במקרים אחרים, הרשויות המקומיות עורכות חיפוש מקיף אחר שטחים שלא שולמו עבורם היטלי פיתוח ומטילות על בעלי הנכסים דרישות תשלום שעשויות להגיע למאות אלפי שקלים, וזאת, גם אם באותו השטח לא מתקיימות באותה העת עבודות בנייה חדשות.

כפועל יוצא מהתנהלות זו, ובייחוד אם מדובר במגרשים ריקים, הרשויות המקומיות נוטות לעכב את הליך מימוש הנכס במידה ובעלי הנכס לא אותר על ידן בעת חיוב הנכס בהיטל פיתוח בעבר בגין סלילת כביש סמוך או בשל כל סיבה אחרת, וכאשר בעלי הנכס או יורשיהם מעוניינים למכרו, הרשויות המקומיות עוצרות את התהליך תוך סירוב למתן אישור לטאבו.

אנו מתמחים במתן ליווי מקצועי לנישומים הנדרשים לשלם היטלי פיתוח ומומחינו ישמחו להעניק גם לכם שירות מקצועי, נחוש ובלתי מתפשר עד להפחתת / ביטול הדרישה.

 

נשמח לעמוד לשירותכם!

מומחי משרדנו מתמחים בלווי לקוחות עד לביטול ו/או הפחתת היטלי פיתוח כמו גם בשינוי שומת ארנונה ובהפחתת חובות ארנונה קיימים של לקוחות מול הרשויות המקומיות, לרבות עסקים שבעליהם חויבו בארנונה רטרואקטיבית. אנו מלווים את הלקוח לכל אורך התהליך, החל מהשלב הראשוני של הגשת ההשגה על חיוב הארנונה לידי מנהל הארנונה המקומי, ובמידה וזו נדחית, אנו ממשיכים לפעול בנחישות וביעילות תוך מאבק בלתי מתפשר להפחתת חיוב הארנונה של הלקוח או לצמצום חובותיו הקיימים. אנו מספקים את שירותינו גם לעסקים העומדים ריקים לאורך זמן ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחיסכון כספי רב עם פטור מתשלומי הארנונה.

ההיכרות המעמיקה עם תחום המיסוי המוניציפלי, הניסיון המקצועי הרב ותשתית השירותים היעילה אותה אנו מעמידים לרשות לקוחותינו, מאפשרים לנו לספק לכם את המענה המקצועי, האמין והמהיר ביותר בתחום. מומחינו יבחנו עבורכם את חיוב הארנונה תוך בחינה מחודשת של שטח העסק וסיווגו בהתבסס על מסמכים ואינפורמציה שתתבקשו להציג, ובמידת הצורך, בהתבסס על בדיקת מודד מוסמך ועל ביקור של מומחינו בשטח.

לנוחיותכם, בדיקה ראשונית של תחשיב מיסוי הארנונה חינם ללא התחייבות מצד הלקוח ותשלום שכר הטרחה רק במידה והצלחנו להפחית את חיוב הארנונה שלכם!

אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא - לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!