info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

העברת נכסים בין דורות

הגם שלא ניתן להתוות את התנהלותם של הדורות הבאים, הרי שבהחלט ניתן להבטיח מראש את ניהולם התקין של הנכסים המשפחתיים, לוודא שהוצאת הכספים תהיה מפוקחת ולהבטיח שפירוק השותפות בנכסים המשפחתיים תתרחש ללא סכסוכים פנימיים וללא פגיעה בערך הנכסים המשפחתיים, וזאת, באמצעות העברה בין דורית של ההון המשפחתי המתבצעת באופן מבוקר ומתוכנן היטב ובליווי מקצועי של עורך דין מומחה לתחום אשר יסייע לכם בניהול התהליך לכל אורך הדרך ויאפשר לכם לצלוח אותו ביעילות מקסימלית ובמינימום נזקים נלווים.

 

למי מומלץ לשקול העברת נכסים בין דורית?

במצב בו מעבר להון הכספי קיימים גם עסקים ו/או נכסים מניבים והחלוקה אינה מתעתדת להיות שוויונית, מומלץ לבצע מראש העברה בין דורית שתתבצע לשביעות רצון ראש המשפחה ובעל הנכסים / עסקים. זאת ועוד, בסיטואציות בהן אין מי מבני המשפחה שראוי לרשת את העסקים / הנכסים המניבים או כאשר האב המייסד מעוניין להשאיר מאחוריו קרן שתדאג לעתידם הפיננסי של הדורות הבאים לרבות צאצאי הדור השני, צוואה רגילה תהיה בלתי מספקת ונדרשת העברת נכסים בין דורית מקצועית ומבוקרת.

הליך העברת הנכסים בין הדורות וקביעת עתידו של ההון המשפחתי הוא תהליך מורכב לכל הדעות, אותו מומלץ להתחיל כשהמייסד עדיין בשיא כוחותיו ובעל השפעה מלאה בשדה המשפחתי, כשיר לקבל החלטות עצמאיות ולפניו די זמן לבחינת יישום ההחלטות ולביצוע שינויים בהתאם לצורך העולה מהשטח. זאת ועוד, היערכות מוקדמת להעברת נכסי המשפחה לדורות הבאים מאפשרת למייסד להכשיר באופן אישי את בני המשפחה שייבחרו על ידו, אם ייבחרו, להמשיך את מורשתו העסקית.

 

מה חשוב לקחת בחשבון?

תחילה, מומלץ לאפשר לכל אחד מבני המשפחה להציג את שאיפותיו בנוגע לעתידו התעסוקתי האישי, כאשר התעניינות של כל אחד מהצאצאים במישור אחר של העסק עשויה להוביל לפיצולו וחוסר התעניינות מצד הדור השני בניהול העסק עשוי להוביל למכירתו. במהלך ההעברה הבין דורית יתבקשו בני המשפחה לחתום, לרוב, על הסכם ממון, או, לחילופין, יועברו מניותיו של העסק המשפחתי לידי נאמן, וזאת, על מנת להגן על העסק מפני ידיים בלתי רצויות גם בזירה המשפחתית.

איך מעבירים את העסק המשפחתי לדורות הבאים?

במידה ומייסד העסק המשפחתי יבחר להעבירו לידי ילדיו, לרוב, השלב ההתחלתי יכלול את העברת הסמכויות הניהוליות לידי הדור השני, תוך שהמייסד נותר בעמדת יו"ר דירקטוריון ומשמש כדמות מפתח המספקת ייעוץ והדרכה לבני המשפחה הנוטלים לידיהם את מושכות הפן הביצועי של העסק המשפחתי. במקביל, תיבחר אסטרטגיית ירושה שתחול עם מות המייסד.

בעל העסק יוכל לבחור להוריש את העסק לידי יורש אחד בלבד, לפרק את העסק למספר יחידות עסקיות בהתאם לנטיותיהם האישיות של צאצאיו או בהתאם למיקומם הגיאוגרפי, למנות מנכ"ל חיצוני לצד מועצה מנהלת מטעם המשפחה, ובמידת הצורך, אף למכור את העסק.

 

כיצד תעשו את זה נכון?

העברה בין דורית היא הליך מורכב מן הפן הפיננסי ומן הפן הרגשי כאחד וחובה לשכור את שירותיו של עו"ד מסים הבקי בתחום המיסוי לענפיו השונים, בתחום הנאמנויות הבין לאומיות ובתחום הירושה, על מנת להבטיח את ניהולו האופטימלי של התהליך ובמטרה להגיע למסקנות שיהיו מקובלות על כל בני המשפחה וימנעו נזק לעסק המשפחתי. זאת ועוד, העברת נכסים לדורות הבאים הנעשית באופן מקצועי, מבוקר ומחושב ותחת הדרכה משפטית צמודה, תמנע סכסוכים עתידיים העלולים לשסע את התא המשפחתי ולהותיר אחריהם נזקים בלתי הפיכים העולים בחומרתם על כל נזק פיננסי.

מאחורינו ניסיון מקצועי רחב ומקיף בתחום המיסוי, בתחום הנאמנויות הבינלאומית ובדיני ירושה ונשמח ללוות אתכם במקצועיות, בנאמנות ובמסירות בדרך לעברת נכסים אופטימלית לדורות הבאים!

אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא - לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!