info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

מיסוי בינלאומי

פקודת מס הכנסה שנכנסה לתוקפה בשנת 2003 יצרה שיטת מיסוי פרסונלית המחייבת תשלום מס בגין הכנסות שנצמחו או הופקו גם מחוץ לגבולות ישראל. שיטת המיסוי החדשה הפכה את הצורך בליווי מקצועי מטעם עורך דין מיסוי בינלאומי לחיוני, וזאת, במטרה למנוע תשלומי מס כפולים ונזקים פיננסים מהותיים העלולים להיווצר מהתנהלות עצמאית שאיננה מקצועית בכל הנוגע למיסוי בינלאומי.

 

גישת המיסוי הפרסונלית

עד לראשית שנת 2003 הייתה נהוגה בישראל גישת המיסוי הטריטוריאלית המטילה מיסוי על הכנסות שנצמחו או הופקו בגבולות ישראל בלבד, וזאת, מתוך הנחה כי חלקם הארי של אזרחי ישראל משקיעים את כספם בתוך תחומי המדינה ולא מחוצה לה. עם זאת, בהתחשב בעובדה שעם השנים התפתח המשק הגלובלי בצעדי ענק ומסחר בינלאומי הפך לערוץ פופולארי בעולם המודרני, הרי שנדרש שינוי מהותי בתפיסת המס הישראלית ושיטת המיסוי הפרסונלית החדשה שהוכרזה הייתה הפועל היוצא שלו.

היות וכך, מאז שנת 2003 מחויב כל תושב ישראל לשלם מס בגין הכנסותיו אשר הופקו או נצמחו בארץ, כמו גם בגין הכנסותיו שנצמחו או הופקו מחוץ לגבולותיה, בעוד תושבי חוץ נדרשים לדווח רק על הכנסותיהם אשר נצמחו או הופקו בישראל. זאת ועוד, תושב ישראל ששילם מסי חוץ על הכנסה במדינת חוץ אשר חייבת במס בישראל, יהיה זכאי לקבל זיכוי בגין המסים ששילם. גישה זו מייצרת קונפליקטים כאלה ואחרים הדורשים ייעוץ מקצועי של עורך דין מיסוי בינלאומי, וביניהם, מצבים בהם אדם או קבוצת אנשים עשויים להיחשב כתושבי שתי מדינות במקביל ומצבים דומים שהחקיקה לגביהם איננה מפורשת ואשר עשויים, בשל כך, לחייב אי מי בחיוב מס כפול.

 

מי נחשב לתושב ישראל?

לתושב ישראל ייחשב מי שמרכז חייו ממוקם בישראל, וזאת, תוך התאמה למבחן 'מירב הזיקות' אשר הוגדר על ידי המחוקק ובפסיקה. זאת ועוד, מי ששהה בתחומי מדינת ישראל יותר מ – 183 יום בתוך שנת המס או מי שהה בישראל 30 ימים בתוך שנת המס ובסך הכל שהה בישראל 425 ימים בתוך שלוש שנים, קיימת לגביו חזקה כתושב ישראל. גם חבר בני אדם אשר התאגדו בישראל או חבר בני אדם שהשליטה והניהול לגביו מופעלים מתוך מדינת ישראל ייחשבו לתושבי ישראל למעט במקרים חריגים.

 

הסכמים בתחום המיסוי הבינלאומי

בניסיון למנוע כפל מיסוי, נוצרו אמנות בינלאומיות שונות עליהן חתומות מדינות רבות ואשר מגדירות את חלוקת המס בין המדינות החתומות עליהן, כשהשאיפה היא למנוע כפל מס ולעודד סחר בינלאומי, מחד, ומאידך, להגביר את האכיפה בתחום המיסוי ולמנוע התחמקות מתשלום מס. נכון להיום, מדינת ישראל חתומה על למעלה מחמישים אמנות מס שתוקפן רב משמעות ואף גובר על חוקי המס בישראל במידה ונוצרת סתירה בין החוק הישראלי לעקרונות אמנת המס.

רשימת המדינות שעמן חתומה ישראל על אמנת מס:

אוזבקיסטאן, אוסטריה, אוקראינה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, ארצות הברית, אתיופיה, בולגריה, בלגיה, בלרוס, בריטניה, ברזיל, גאורגיה, ג'מייקה, דנמרק, דרום אפריקה, דרום קוריאה, הודו, הולנד, הונגריה, וייטנאם, טאיוואן, יוון, יפן, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מולדובה, מקדוניה, מלטה, מקסיקו, נורבגיה, סין, סינגפור, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פיליפינים, פינלנד, פנמה, צ'כיה, צרפת, קנדה, קרואטיה, רומניה, רוסיה, שוודיה, שוויץ, תאילנד ותורכיה.

 

נשמח ללוות אתכם!

בהתחשב במורכבות הרבה הכרוכה בתחום המיסוי הבינלאומי, כאשר מדיניות המס לגבי הנקודה הגיאוגרפית בה הופקה כל הכנסה משתנה באופן ספציפי ומחייבת ליווי אישי מקצועי למניעת כפל תשלומי מס, אנו מכירים בחשיבות המכרעת הנודעת לליווי בתחום המיסוי הבינלאומי ומעמידים לרשותכם את מיטב השירותים בתחום הנשענים על היכרותם המעמיקה של מומחינו עם פקודת המס הבינלאומי ועם אמנות המס השונות של ישראל ברחבי הגלובוס.

צרו קשר לקבלת ייעוץ מקצועי שיבטיח את זכויותיכם בתחום המיסוי הבינלאומי!

אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא - לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!