info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

רישום פטנטים בארה"ב

רישום פטנט בארה"ב נחשב לצעד מועדף על ממציאים רבים המאמינים כי רישום הפטנט בזירה האמריקנית עדיף על פני רישום בנקודות אחרות על פני הגלובוס, ובמידה רבה, זה אכן נכון.

 

מהם היתרונות של רישום פטנט בארה"ב?

משרד הפטנטים האמריקני מספק בלעדיות על הפטנט לטווח של עשרים שנה, השוק האמריקני הוא גדול בכל קנה מידה, עלות הרישום בארה"ב הינה נמוכה יחסית לעלות במדינות אירופה, מסלולי הבקשה נחשבים לגמישים יחסית וקצב ההתנהלות מהיר יחסית גם הוא.

 

כיצד ניתן לרשום פטנטים בארה"ב?

הגוף הממונה על רישום פטנטים בארה"ב הוא US Patent and trademark Office – USPTO. ההליך הכרוך בבחינת בקשה לפטנט מחולק למספר סבבים, כאשר כל סבב מחולק למספר שלבים. בשלב הראשון לאחר הגשת הבקשה, יינתן דו"ח מאת הבוחן האמריקני, לאחר מכן, הממציא יגיש את תשובותיו. כחלק מהתהליך, סביר להניח שתזדקקו לבקש דחייה לבקשת הרישום על מנת להאריך את התהליך ולמנוע את פסילת הבקשה. לאחר מכן, מסתבר שיהיה עליכם להמציא תשובות נוספות, ולבסוף, תתקבל תגובתו החוזרת של הבוחן. הגם שבאופן תיאורטי בקשת הרישום עשויה להיות מאושרת כבר בסבב הראשון, במידה ובקשתכם נדחתה, באפשרותכם להגיש בקשת המשך בליווי טיעונים מפורטים ומשכנעים יותר, או לחילופין, לפנות בתביעה חדשה בנוגע לרישום הפטנט שלכם.

על דו"ח הבוחן האמריקני או על דחיית בקשתכם תידרשו להגיב בתוך מחצית השנה. אם לא כן, תאבדו את זכויותיכם לקבלת הפטנט. זאת ועוד, במהלך התקופה בה בקשתכם תקפה, תוכלו להגיש בקשות המשך העוסקות בהיבט כזה או אחר של ההמצאה. נקודה חשובה לציון היא העובדה שאם עד לפני זמן לא רב ניתן היה להגיש בקשות המשך ללא הגבלה, הרי שכיום, לרוב, תיאלצו להסתפק בשני סבבים בלבד, ואם תידרשו לסבב שלישי יהיה עליכם להציג נימוקים משכנעים לצורך בקיומו ואף לשלם עבורו תשלום החורג מתשלומי האגרות הסטנדרטיות.

 

רישום פטנט זמני בארה"ב

רישום פטנט בארה"ב הוא הליך לא זול, אולם, קיימת אפשרות לרישום פטנט זמני שכרוך בעלות זולה ומתאפיין ביתרונות כמו גם בחסרונות בהשוואה להליך הרגיל. בהגשת בקשה לרישום פטנט זמני, מועד הגשת הבקשה ייחשב לתאריך הבכורה של הפטנט ולאורך השנה שלאחר הרישום ניתן יהיה לקדם את הפן העסקי של ההמצאה באמצעות גיוס משקיעים, בדיקות היתכנות, הערכת שווי ועוד. מעבר לכך, בשונה מהליך הרישום של פטנט רגיל, בהגשת בקשה לפטנט זמני לא תידרשו להגיש סקירה מקיפה ופרטנית של הפטנט ותוכלו להסתפק בתיאור בלבד, בתוספת שרטוטים במידת הצורך. עם זאת, חשוב לציין, כי פטנט זמני הוא זמני בלבד, ועם כל היתרונות הנלווים לו והופכים את הבחירה בו לנוחה ומהירה יחסית, הרי שהוא איננו עומד בגדר פטנט מאושר, ובכל מקרה, תידרשו להגיש את בקשת הרישום המלאה עד לתום התקופה המוגדרת.

בקשה לפטנט זמני אף תקפה כבקשת רישום בין לאומית בהתבסס על עקרונות אמנת PCT (Patent Cooperation Treaty) המנוהלת בידי הלשכה בינלאומית של WIPO – (World Intellectual Patent Organization) – הארגון העולמי לקניין רוחני. על אמנה זו חתומות יותר ממאה ושמונים מדינות לרבות מדינת ישראל. באופן זה, עם העובדה שבמדינת ישראל לא קיימת האופציה של בקשת רישום לפטנט זמני, הרי שבאמצעות הגשת בקשה לפטנט זמני בארה"ב, ניתן לנצל את זכות הבכורה שמקנה אמנת PCT לאורך תקופת הבקשה הזמנית המשתרעת על פני שנה אחת, כאשר זכות הבכורה תקפה בכל המדינות החתומות על אמנה זו.

 

רישום פטנט בארה"ב – ההליך המקוצר

להאצת התהליך של רישום פטנט בארה"ב, ניתן להתחיל את התהליך בישראל ולפנות תחילה בבקשת רישום הפטנט אל משרד הפטנטים הישראלי, בצירוף בקשה לבחינה מהירה של הבקשה העשויה לקצר את תקופת ההמתנה לבחינת בקשתכם לחודשים ספורים. לאחר שבקשת הפטנט תאושר בישראל, תוכלו לעשות שימוש באמנה שארה"ב וישראל חתומות עליה – PPH (Patent Prosecution Highway) ולבקש בחינה מהירה של הפטנט בארה"ב, הנסמכת על העובדה שהפטנט כבר אושר בישראל. הליך זה מהיר הרבה יותר בהשוואה להליך הסטנדרטי של רישום פטנט בארה"ב ויאפשר לכם להתנהל ביעילות אופטימלית.

 

משרדנו מתמחה בליווי ממציאים לרישום פטנטים בארה"ב ונשמח להעניק לכם ליווי מקצועי, מסור ויעיל הנשען על ניסיוננו הרב בתחום!

 

אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא – לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!