info@amihai-law.com    072-234-7535
  • he
  • en
  • ru

זכויות יוצרים

זכות יוצרים הינה ההגנה המוענקת ליוצרה או לבעליה של יצירה כנגד שימוש שאיננו מורשה ביצירה המהווה קניין רוחני.

 

מהן זכויות יוצרים?

תחום זכויות היוצרים הוא תחום מסועף ומורכב שההתפתחות הדיגיטלית המואצת בשנים האחרונות הפכה אותו לחשוב מאי פעם. איסורים שמטרתם להגן על יצירות מודפסות היו נחלתה של האנושות מאז ראשית המאה ה – 16 והיוו תוצר טבעי של מהפכת הדפוס אשר הפכה, לראשונה, את אופציית ההעתקה המסחרית של חומר כתוב לישימה. בהמשך, נחקק חוק זכויות היוצרים הראשון בשנת 1709 בפרלמנט הבריטי. בישראל, החקיקה הבריטית בנושא נותרה על כנה מאז ימי השלטון המנדטורי ועד לשנת 2007, אז, בעקבות ההתפתחות הדינאמית של העולם הדיגיטלי והאתגרים המורכבים הכרוכים בו בכל הנוגע למניעת הפרת זכויות יוצרים, חוקק בישראל חוק זכות יוצרים התשס"ח-2007.

בין היצירות הנכללות תחת הגדרת "יצירה" ניתן למנות יצירות אומנותיות כתוצרי צילום או פיסול, יצירות בתחום הדרמה לרבות מחולות ומחזות, יצירות אדריכליות, יצירות מוסיקליות ויצירות ספרותיות לרבות ספרים, אפליקציות ועוד.

 

הגנה על זכויות יוצרים

ההגנה על זכויות היוצר ביצירות מכל סוג הינה חשובה ביותר למניעת העתקה או זיוף של היצירה או של חלקה והפרת זכויות היוצרים עליה בכל דרך אחרת. הדרך לשמירת זכויות היוצרים שלכם הינה באמצעות פנייה לעורך דין זכויות יוצרים אשר יערוך עבורכם מסמך משפטי המאומת בידי נוטריון ובעל תוקף בינלאומי המספק הגנה על זכויות היוצרים ברמה המידית. לטווח רחוק, ניתן לרשום את יצירתכם במדינות נוספות בעזרתו של עורך דין מיומן בתחום. באופן כללי, תוקף הזכויות על יצירה מסוימת נמשך 70 שנה לאחר מות היוצר האחרון שנטל חלק ביצירה. כאשר מדובר בתקליט, תוקף ההגנה על זכויות היוצרים עומד על חמישים שנה מאז יצא לאור.

 

כיצד מבצעים רישום זכויות יוצרים?

רישום זכויות נדרש במטרה לשמר את זכויות היוצרים ביצירות המבוססות על היצירה הנרשמת, כאשר כל יצירה הנגזרת מהיצירה המקורית תיחשב לחלק מהיצירה הרשומה. מעבר לכך, רישום הזכויות על יצירה הוא צעד חובה על מנת שתוכלו להציג ראייה ברת תוקף בבית המשפט במידת הצורך.

רישום זכויות היוצרים בישראל יתבצע אצל נוטריון תוך שימוש בפורמט זכויות יוצרים בין לאומי אשר ערוך כיאות מהבחינה המשפטית. רישום זכויות יוצרים בחו"ל עשוי להתבצע גם אצל רשם האחראי על רישום זכויות יוצרים, וזאת, במדינות בהן קיים רשם לענייני זכויות יוצרים (כמו סין, ארה"ב ועוד).

 

כיצד תגנו על עצמכם במקרה של הפרת זכויות יוצרים?

במידה והופרה זכות היוצרים שלכם או במקרה שהופרה זכותכם המוסרית ביצירה (כגון מניעת קרדיט מהיוצר או אי שמירה על שלמות היצירה), מומלץ לפנות לעורך דין זכויות יוצרים אשר יעמיד לרשותכם את מיטב הכלים המשפטיים לרבות צווי מניעה וחיפוש והגשת תביעה כספית הולמת. תביעה בגין הפרת זכויות מוסריות תוגש לשם הוצאת צו מניעה על פרסום יצירה שלא ניתן בפרסומה קרדיט ליוצר או בעקבות פרסום יצירה באופן חלקי, מסולף או פוגעני אשר עשוי לפגוע בשמכם כיוצרי היצירה. זאת ועוד, במרבית המקרים עורך דין מיומן בתחום זכויות היוצרים ילווה אתכם בהגשת תביעה כספית בגין הפרת זכויותיכם.

תביעה בעקבות הפרת זכויות יוצרים או בעקבות הפרת זכויות מוסריות תוגש לבית המשפט המחוזי או לבית משפט השלום בהתאם לעילת התביעה (בקשה להוצאת צו מניעה או תביעה כספית) ובהתאם לסכום עליו עומדת התביעה. זאת ועוד, עם הגשת התביעה מומלץ לבקש הוצאת צו מניעה זמני אשר יבלום את הפרת זכויותיכם עד למתן פסק דין סופי בעניין.

 

מהם הפיצויים להם תהיו זכאים בגין הפרת זכויותיכם?

הפרת זכות יוצרים או זכות מוסרית נחשבת לעוולה אזרחית אשר בגינה תוכלו לתבוע נזק מכוח פקודת הנזיקין. במקביל, בית המשפט יוכל לפסוק פיצויים מכוח חוק זכות היוצרים גם ללא הוכחת נזק. היות וכך, תוכלו לקבל בפקודת בית המשפט פיצוי כספי בסכום של עד 100,000 שקלים בגין כל הפרת זכות יוצרים או בגין כל הפרת זכות מוסרית, כאשר מסכת הפרה הכוללת מספר מעשי הפרה תיחשב כהפרה אחת לצורך תחשיב הפיצויים.

גובה הפיצויים ייקבע בידי בית המשפט בהתבסס על משך הזמן בו נעשתה הפרת הזכויות, היקפה של ההפרה, חומרתה, הרווח ממנו נהנה הנתבע בגין ההפרה, הנזק הריאלי שנגרם לבעל הזכויות ביצירה על פי הערכת השופט, מרקם היחסים שבין הנתבע והתובע, מאפייני הפעילות של מפר הזכויות ועוד.

משרדנו מתמחה בתחום הקניין הרוחני לכל רבדיו ומעמיד לרשות לקוחותיו מערך שירותים איכותי ומקיף המציע ייעוץ מקצועי וייצוג משפטי לכל צורך בתחום. נשמח להעניק לכם ליווי אישי ומסור!

אין האמור לעיל מהווה חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא – לייעוץ משפטי אנא פנו לעורך דין מקצועי.

התקשרו אלי
+
התקשרו אלי!